内田信得
- Comment
TrinpleさんのHPでプロの皆さんの記事を読み申し込みました。
確かに大変しっかりした出来に安心しました。リミットダイヤルでカックンの心配がなくなりました。
気分転換で赤色を購入し気分が若返ったようです。
The Markins Q3i Traveler Model is a compact ball head with a dedicated design optimized for use with traveler tripods.
While maintaining high stability with a load capacity of 30kg, its compact stowable design achieves both portability and practicality.
Do you have any of these concerns?
The Q3i Traveler Model solves these problems and allows for smooth, compact storage.
It provides strong holding power that stays firmly in place even after releasing your gear, along with smooth operation that responds precisely to applied force, enabling intuitive composition adjustments.
▶ Watch the CP+2015 Markins Ball Head Demo
Reliable even in harsh environments
Maintains performance even in extreme cold or dusty environments.
Ideal for travel, mountaineering, and all kinds of outdoor photography.
Choose the best model based on your needs.
| Model | Features | Load Capacity | Recommended Use |
| Q20i Series | Top-tier model with outstanding holding power | 110lb | Super telephoto / large format / professional use |
| Q10i Series | Best balance of performance and weight | 100lb | Medium to super telephoto / all-purpose |
| Q3i Series | Lightweight and easy-to-handle compact model | 65lb | Travel / mountaineering / lightweight setups |
| Q3i Traveler Model | Dedicated design focused on storage efficiency | 65lb | Traveler tripod users |
Not sure which to choose?

| Model | Q3iTRQ-RD |
| Color | Wine Red |
| Load Capacity | 65lb (30 kg) |
| Weight | 0.81lb (370g) |
| Ball Diameter | 1.50in (38mm) |
| Base Diameter | 1.97in (50mm) |
| Height | 3.50in (89mm) |
| Material | Aluminum alloy A6061-T6 |
| Mounting | UNC 3/8-16 (large thread) ※For tripods with a smaller screw, a bushing adapter is required |
| Ball Lock System | Progressive |
| Torque | 130 lbf・in (150 kgf・cm) |
| Friction Control | Adjustable |
| Panning | Available |
| Panorama Scale | Yes |
| Quick Shoe | QL-48i Lever 48mm i-Type |
We would like to introduce the compatible plates for the Sony α7C II and α7CR.
— Markins Japan (@markins_jp) May 1, 2025
Markins PV-100 + LV-170 Universal L-Plate Set:https://t.co/cS72N0n6hq
Thank you.#a7CII#a7CR#Markins